HIGHLIGHT ON

Thursday, November 15, 2018
Subscription Centre
Receive our free e-newsletter.
Click here for more information

Promotions and transfers: Brigadier General/Rear Admiral (Junior Grade)

The Department of Defence says approval has been granted for the appointments and/or promotions of the following officers officers w.e.f. dates as indicated next to their names or the first day of month following the dates the officer reported to the new post, whichever date is the latest:

Chief of the SA National Defence Force
  • Col J. T. Rakau (SA Army) is appointed and placed as PSO of CSANDF with promotion in a vacant post to a substantive rank of Brig Gen with effect from 1 November 2010.


Military Policy, Strategy and Plan
  • P. N. Sibiya (SAAF) is laterally placed in a post of Director Planning with effect from the 1 January 2011.

Military Policy Agency
  • Col T. S. Buhali (SAAF) is appointed and placed in a post of Provost Marshal with promotion to a substantive rank of Brig Gen with effect from the 1 November 2010.


Command and Management Information System
  • Brig Gen S. Sipika (SA Army) is laterally placed in a vacant post of Chief of Staff in the CMIS new structure with effect from the 1 November 2010.
  • Brig Gen I. R. Fordred (SA Army,) is laterally placed in the post of Director CMIS with effect from the 1 November 2010.
  • Col S. O. Sifumba (SAMHS) is appointed and placed in a post of JISM and promoted to the substantive rank of Brig Gen with effect from the 1 November 2010.
  • Col A. J. Coetzee (SA Army) is appointed and placed as JIWM in a vacant post and promoted to the substantive rank of Brig Gen with effect from the 1 November 2010.


Chief of Defence Legal Service
Capt (SAN) R. Masutha (SA Navy) is appointed and placed in the post of Defence Legal Service and promoted to substantive rank of R Adm (JG) with effect from the 1 June 2011.


Chief of Joint Operations:
  • Brig Gen T. Jacobs (SAAF) is laterally placed in the post Dir OPS SUPP with effect from the 1 November 2010.
  • Col N. Ndhlovu (SAMHS,) is appointed and placed in the post of Director SPCE Medical and promoted to substantive rank of Brig Gen with effect from 1 May 2011.
  • Col N. P. Mavhungo (SA Army) is appointed and in the post of Director Doctrine Development and promoted to substantive rank of Brig Gen with effect from 1 November 2010.


Defence Intelligence:
  • Brig Gen S. S. Modise (SA Army,) is laterally placed in the post of Director Counter Intelligence Processing with effect from 1 November 2010.
  • Brig Gen N. F. Maphoyi (SA Army) is laterally placed in the post of Director Overt Collection with effect from 1 November 2010.
  • Col E.L Pule (SA Army) is appointed and placed in the post of Director Counter Intelligence Overt Collection and promoted to substa-ntive rank of Brig Gen with effect from 1 November 2010.
  • Col R. (Sheppard) Moroane (SA Army) is appointed and placed in the D Spec Acq and promoted to the substantive rank of Brig Gen with Effect from 1 November 2010.


Chief of Defence Foreign Relations
  • R Adm (JG) J. G. Barker (SA Navy) is laterally placed in the post of Defence Attaché in France with effect from 1 November 2010.


Defence Matériel
  • Col G. H. Assink (SA Army) is appointed and placed to a vacant post of Director Common Weapons System Acquisition and promoted to substantive rank of Brig Gen with effect from 1 November 2010.
  • R Adm (JG) J. C. Visser (SA Navy) is laterally replaced in the post of Director Technology Development with effect from 1 January 2011.

C LOG:
  • Col K. P. Majola (SA Army) is appointed and placed in the post DFMN Staff who retires 31 October 2010 and promoted to substantive rank of Brig Gen with effect 2010.
  • Brig Gen C. D. Schoeman (SAAF) is laterally placed in a vacant post of Director Logistic Management with effect from 1 January 2011.

CHR:
  • Brig Gen B. Lesley (SAMHS) laterally placed in the post of Director HR Separation with effect from 1 January 2011.
  • Brig Gen E. R. K. Mathibe (SAMHS, Black Female) laterally placed in the post of GOC Service Corps with effect from 1 January 2011.
  • Brig Gen E. F. Mahlangu (SAMHS) laterally placed in the post of Director HR Acquisition with eff-ect from 1 January 2011.
  • Brig T. Mohale (SAMHS) is laterally placed in the post of Director Equity Strategic Direction with effect from 1 January 2011.
  • R Adm (JG) L. Van Vuuren (SA Navy) is laterally placed in the post of GOC Defence Inst and S College with effect from 1 January 2011.
  • Brig Gen A. L. de Wit (SAAF) is laterally placed in the post of Director Career Management with effect from 1 November 2010.
  • Col M. P. Seloane (SA Army) is appointed and placed in the post of Director HR Strategic & Plan promoted to subst-antive rank of Brig Gen with effect from 1 November 2010.
  • Brig Gen M. Sitshongaye (SAAF) is laterally placed in the post of Director HR Services Systems with effect from 1 November 2010.
  • Brig Gen G. M. Yekelo (SA Army) laterally placed in the CHR Structure in the post of Director DPTSR with effect from 1st November 2010.
  • Col A. van der Walt (SAAF) is appointed and placed in the post of Director and promoted to subst-antive rank of Brig Gen with effect from 1 November 2010
  • R Adm (JG) P. T. Duze (SA Navy) is laterally placed in the post of GOC SANWC with effect from 1 January 2011.
  • Brig Gen M. A. Kula (SA Army) is laterally placed in a post of Director Collective Mechanism with eff-ect from the 1 November 2010.


SA ARMY:
  • Brig Gen N. Yengeni (SA Army) is laterally placed in the post of GOC SA Army Int Formation with effect from 1 November 2010.
  • Col K. C. Motlhabane (SA Army) is appointed and placed in the post of Deputy Chief Director Army Corporate Service with promotion to substantive rank of Brig Gen with effect from the 1 November 2010.
SAAF:
  • Brig Gen M. A. Phala (SAAF) is laterally placed in the post of Director Tech Supp Service with effect from the 1 November 2010.
  • Col N. L. Mzongwana (SAAF) is appointed and placed in the post of Director Air Transport and Maritime System with promotion to substantive rank of Brig Gen with effect from the 1 November 2010.
  • Col I. S. Ferreira (SAAF) is appointed and placed in the post of Director Helicopter System with promotion to substantive rank of Brig Gen with effect from the 1 November 2010.
  • Brig Gen C. A. Masters (SAAF) is laterally placed in the post of Director HR SVCS with effect from 1 November 2010.
  • Col E. Pale (SAAF) is appointed and placed in the post of D Log and promoted to substantive rank of Brig Gen with effect from 1 November 2010.
  • Brig Gen S.D. Mashobane (SAAF) is laterally placed in the post of IG SAAF with effect from the 1 February 2011.
  • Col F. B. Moore (SAAF) is appointed and placed in the post of Director Military Aviation Regulation and Policy with promotion to substantive rank of Brig Gen with effect from the 1 November 2010.

SA NAVY
  • R Adm (JG) E. Ratala (SA Navy) is laterally placed in the post of IG Navy with effect from the 1 November 2010.
  • Capt (SAN) M.J. Josias (SA Navy) is appointed and placed in the post of Director Naval Policy and Doctrine with promotion to substantive rank of R Adm with effect from the 1 January 2011.
  • Capt (SAN) E. M. Masanabo, (SA Navy) is appointed and placed in the post of Director Navy Transformation with promotion to substantive rank of R Adm (JG) with effect from the 1 November 2010.
  • Capt (SAN) B. K. Mhlana (SA Navy) is appointed and placed in the post of Director Force Preparation with promotion to substantive rank of R Adm (JG) with effect from the 1 November 2010.
  • R Adm (JG) K. Wiesner (SA Navy) is laterally placed in the post of Director Maritime Warfare with effect from the 1 November 2010.
  • R Adm (JG) K. J. Watson (SAN, White Male) is laterally placed in a vacant post of Director NES with effect from the 1 November 2010.
  • R Adm (JG) W. H. O. Teuteberg (SA Navy) is laterally placed in the post Chief of Fleet Staff with effect from the 1 January 2011.
  • R Adm (JG) D. J. Christian (SA Navy) is laterally placed in the post of Director Naval Logistics with effect from the 1 January 2011.
  • R Adm (JG) M S Hlongwane (SA Navy) is laterally placed in the post of Project Officer, Project Metaphosis with effect from the 1 January 2011.


SA Military Health Service
  • Brig Gen W. Leslie (SAMHS) is laterally placed additional on the structure of SAMHS and retires with effect from 31 July 2011.
  • Brig Gen E. C. Moremi (SAMHS) is laterally placed in the post of Director Social Worker with effect from 1 November 2010.
  • Col P.J. Masisi (SAMHS) is appointed and placed in the post of Director HR SAMHS with promotion to substantive rank of Brig Gen with effect from the 1 May 2011.
  • Brig Gen A. P. Sedibe (SAMHS) laterally placed in the post of GOC Mil Health Headquaters with effect from the 1 November 2010.
  • Col W. B. H. Burgess (SAMHS) appointed and placed in the post of Director Psychology and promoted to substantive rank of Brig Gen with effect from the 1 January 2011.
  • Col S.S. Fortuin (SAMHS) is appointed and placed in the post of GOC GSB Thaba Tshwane, and promoted to substantive rank of Brig Gen with effect from the 1 November 2010.
  • Col A.N.C. Maminze (SAMHS) is appointed and placed in the vacant post of Director Reserve SAMHS and promoted to substantive rank of Brig Gen with effect from 1 November 2010.

Company News